Özgeçmiş

1949 yılında Siirt Karakol Mahallesinde doğdu. İlkokul, ortaokul ve liseyi Siirt’te okudu.

1969-1970 döneminde İstanbul Işık Mimarlık ve Mühendislik Yüksek Okulu MİMARLIK bölümünü bitirerek MİMARLIK DİPLOMASI aldı.

1963-1970 lise ve üniversite öğrencilik yıllarında Siirt Cumhuriyet Caddesinde resim ve tabela atölyesi bulunmaktaydı. O dönemlerde Siirt’te ressam Yılmaz olarak anılmaktaydı.

1970 yılı mezuniyetinden sonra Siirt belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü yaptı. O dönemde şimdiki Güres caddesinin açılması, düzenlenmesi ve Yenimahalle imar planı yapımında emeği geçti.

1972 yılının ilk yarısı Siirt YSE Müdürlüğünde Yol Mühendisi olarak görev yaptı.

1972 yılının ikinci yarısında YSE Genel Müdürlüğü Tesisler Proje mimarlığı görevine getirildi. Bu dönemde, Ankara-Eskişehir yolunda yapılması kararlaştırılan, YSE Genel Müdürlüğü Lodumlu tesisleri mimari proje yarışması birinciliğini aldı. Proje uygulandı.

1972-1973 yıllarında YSE Genel Müdürlüğüne ait YSE il, bölge müdürlükleri binaları ile lojman binaları projeleri, Antalya Köy İşleri Bakanlığı fuar binası, Tatvan Doğu Anadolu fuar binalarıyla ilgili tatbikatlardan dolayı birincilik ve plaket aldı.

1973 yılında dönemin Köy İşleri Bakanı kendi memleketi olan Bitlis’e YSE Müdürü olarak atadı. Kısa süreli il müdürlüğünden sonra; 1974 yılında Van YSE Bölge Müdür Yardımcısı, 1975-1977 yılı sonuna kadar Van YSE 14. Bölge Müdürü olarak görev yaptı.

1974-1977 yılları arasındaki YSE Bölge Müdürlüğü süresince, kendine bağlı olan BİTLİS, MUŞ, VAN ve HAKKARİ illerinde büyük yatırımlara imza atarak, yüzlerce hemşerilerini YSE teşkilatına kazandırmıştır.

1977 yılında VAN ilimizin karşılaştığı Çaldıran-Muradiye depreminde, olağan üstü gayretleri nedeniyle, dönemin İMAR İSKAN BAKANI ve KÖY İŞLERİ BAKANLARI tarafından takdirnamelerle ödüllendirildi.

1977 yılının sonunda iktidar değişikliği nedeniyle istifa ederek, Ankara’ya yerleşti.

1978 yılında kendi inşaat firmasını kurdu. Bu sektörde mesleği olan mimarlık, inşaat, taahhüt, müşavirlik gibi hizmetleri yürüttü. Halk bankası, İş bankası, Darüşşafaka Cemiyeti gibi kuruluşlara lojman, lüks konut, villa, banka binaları ve ticaret merkezleri gibi özel projelerini çizimleriyle birlikte uygulamalarını yaparak satışlarını yaptı.

1995-1996 yılları arası Ankara Siirtliler Dayanışma Derneği Başkanı,

1996 yılından beri, Ankara Siirtliler Dayanışma Vakfı Kurucu Başkanlığını halen devam ettirmektedir.

Siirt Üniversitesi Yaşatma Kurma ve Geliştirme Vakfı kurucu üyesidir.

1995 yılında Siirt Baykan yolu üstündeki Şeyh Selam dinlenme ve mescit binası ile 1998 yılında Siirt Merkez Şeyh Musa Camiinin inşaatının ince işlerinin tamamını ikmal ederek açılmasına katkıda bulunmuştur. Yıllardır Siirt’teki hayırlı ve sosyal konulardan yardımını esirgememiştir (Okul, yurt, cami, Siirtspor ve imkanı olmayan hemşehrilerine destek gibi )

1996 yılında Ankara Etimesgut çavuş talimgah taburundaki Bedelsiz inşaat katkıları nedeniyle, dönemin tümen komutanı tarafından kendisine hizmet ödülü verilmiştir.1999 genel seçimlerinde İzmir’den Fazilet Partisi 1.Bölge 3.Sıra milletvekili adayı idi.

2006 yılında Siirt merkez Yavuz Sultan Selim lisesi bahçesinde kendi adına 100 kişilik KIZ ÖĞRENCİ YURDU yaptırarak, Milli Eğitim Bakanlığına devretmiştir. Yurt Görüntüleri için tıklayınız…>>>>

Halen Ankara’da Helvacıoğlu İnşaat’ın sahibi, Siirt’te Oto Yılmaz, Ceyhun Yapı adlı firmaların ortağıdır. İngilizce ve iyi derecede Arapça bilmektedir. Evli ve üç çocuk babasıdır.